Намирате се ТУК
НАЧАЛО > ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ > Задължителна литература по класове за учебната 2020/2021

Задължителна литература по класове за учебната 2020/2021

БУ “Никола Вапцаров” Никозия постави началото на новата си инициатива, която и през летните горещи дни събира учители, родители и ученици, за да си говорим за български книги.

Тази сряда, 22-ри юли от 18.00 до 19.30 ч. каним ученици от 3-ти и 4-ти клас. Преподавателката по български език и литература Десислава Николова ще представи списъка със задължителна литература и ще ви запознае с една от приказките на сладкодумния Ангел Каралийчев.

Списъци със задължителни произведения за лятото

1 клас
1. Ран Босилек – Приказки
2. Джани Родари – „Приказки по телефона“
3. Гатанки (по избор)
4. Басни (по избор )
5. Доналд Бисет – „Небивалици“
6. Георги Райчев – Приказки
7. Астрид Линдгрен – „Пипи Дългото чорапче“

2 клас
1. Приказки и разкази – Ангел Каралийчев
2. Приказки и разкази – Емилиян Станев
3. Стихотворения – Асен Разцветников
4. „Патиланско царство” – Ран Босилек
5. „Приключенията на Лиско” – Борис Априлов

3 клас:
1. Стихотворения – Петко Славейков
2. „Апостолът в премеждие“ – Иван Вазов
3. „Ян Бибиян“ – Елин Пелин
4. Приказки – Николай Райнов
5. Приказки – Светослав Минков
6. Приказки и разкази – Емилиян Станев
7. Български народни приказки – Ангел Каралийчев
8. „Меко казано“ – Валери Петров
9. „Деца играят вън“ – Георги Данаилов

4 клас:
1. „Хитър Петър“ – Сава Попов
2. Приказки – Елин Пелин
3. Български вълшебни приказки – Николай Райнов
4. „Приказен свят“ – Ангел Каралийчев
5. „Чудното огледало“ – Георги Райчев
6. Българска народна митология – Лозинка Йорданова
7. Ние , врабчетата”- Йордан Радичков

5 клас
1. Легендата „Господ и дяволът правят света“
2. Приказката „Тримата братя и златната ябълка“
3. Приказката „Златното момиче“
4. Приказката „Главатарят, който искал да плени месечината“
5. Народната песен „Троица братя града градяха“
6. Христо Ботев – „Хайдути“
7. „Легенда за рома“ (откъсът с легендата от приказката, преразказана от Михаил
Георгиев)

6 клас
1. Любен Каравелов – „Хубава си моя горо“
2. Иван Вазов – „Отечество любезно“, – „Под игото“ (гл. „Представлението“, „Радини вълнения“)
3. Елин Пелин – „Косачи“
4. Веселин Ханчев – „Художник“
5. Христо Смирненски – „Братчетата на Гаврош“
6. Йордан Йовков – „Серафим“

7 клас
1. „Стани, стани, юнак балкански“, „Вятър ечи, Балкан стене“ – Д. Чинтулов
2. „На прощаване“ – Христо Ботев
3. „Немили-недраги“, „Една българка“, „Опълченците на Шипка“, „Българският език“ – Иван Вазов
4. „До Чикаго и назад”, „Бай Ганьо“ – Алеко Константинов
5. „Неразделни“ – Пенчо П. Славейков
6. „Заточеници“ – Пейо Яворов
7. „По жътва“ – Елин Пелин
8. „По жицата“ – Йордан Йовков

8 клас
1. „Пространно житие на Константин-Кирил“
2. „Азбучна молитва“ – Константин Преславски
3. „За буквите“ – Черноризец Храбър
4. „История Славянобългарска” – Паисий Хилендарски
5. „Изворът на Белоногата“ – П. Р. Славейков
6. „Майце си“, „Моята молитва“, „Хаджи Димитър“, „Обесването на Васил Левски“, „Странник“ – Христо Ботев
9 клас
1. Паисий Хиляндарски – „История славянобългарска“
2. Петко Славейков – „Изворът на Белоногата“
3. Христо Ботев – „Майце си“, „Моята молитва“, „Хаджи Димитър“, „Обесването на Васил Левски“, „Странник“

10 клас
1. Иван Вазов – цикълът „Епопея на забравените“ („Левски“); романът „Под игото“
(главите „Гост“, „Новата молитва на Марка“, „Пиянството на един народ“)
2. Алеко Константинов – „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен
българин“; „Бай Ганьо се върна от Европа“.
3. Пенчо П. Славейков – поемата „Cis moll“
4. Пейо Яворов – стихотворенията „Арменци“, „Две хубави очи“, „В часа на синята
мъгла“
5. Димчо Дебелянов – стихотворението „Да се завърнеш…“
6. Елин Пелин – повестта „Гераците“
7. Гео Милев – поемата „Септември“
8. Христо Смирненски – лирическият цикъл „Зимни вечери“
9. Атанас Далчев – стихотворението „Повест“
10. Йордан Йовков – разказите „Индже“, „Албена“
11. Никола Вапцаров – стихотворението „Писмо“ („Ти помниш ли…“)
12. Димитър Димов – романът „Тютюн“ (І и ХVІ глава от І част)
13. Николай Хайтов – разказът „Дърво без корен“
14. Йордан Радичков – разказът „Нежната спирала“

11 клас
1. Христо Ботев – „Майце си“, „Към брата си”, „Елегия“, „До моето първо либе“, „Делба“, „Хаджи Димитър“, „Борба“, “Странник”, „Гергьовден”, „Моята молитва“, „В механата”, „На прощаване“, „Обесването на Васил Левски“.
2. Иван Вазов – поезия: „Българският език“, „Епопея на забравените“ („Левски“, „Паисий“, „Кочо“, „Опълченците на Шипка“), „Линее нашто поколенье“, “Елате ни вижте”, „При Рилския манастир“, „Отечество любезно“, „Българският език“;
3. – проза: „Чичовци“, „Под игото“, „Дядо Йоцо гледа“, „Тъмен герой“, „Пейзаж“,
„Травиата”.
4. Алеко Константинов – „Разни хора, разни идеали“, „Бай Ганьо“.
5. Пенчо П. Славейков – „Ралица“, „Cis moll“; от цикъла „Сън за щастие“ – миниатюрите „Ни лъх не дъхва над полени“, „Спи езерото“, „Самотен гроб в самотен кът“.
6. Пейо К. Яворов – „На нивата“, „Градушка“, „Арменци“, „Заточеници“, „Стон“, „Две хубави очи“, „Ще бъдеш в бяло“, „Песен на песента ми“, „Сенки“, „Песента на човека“, „Маска“, „Две души“, „Чудовище“;
7. Димчо Дебелянов – „Черна песен“, „Пловдив“, „Спи градът“, „Да се завърнеш в бащината
къща…“, „Помниш ли, помниш ли…“, „Миг“, „Тиха победа“, „Сиротна песен“, „Един убит”.
8. Елин Пелин – „Ветрената мелница“, „Мечтатели“, „Косачи“, „Андрешко“, „Задушница“, „На оня свят“; от цикъла разкази „Под манастирската лоза“: „Отец Сисой“, „Очите на свети Спиридон“, „Огледалото на свети Христофор“, „Чорба от греховете на отец Никодим“; „Занемелите камбани”; „Гераците“.
9. Станислав Стратиев – «Балкански синдром»
10. Йордан Радичков – «Ноев ковчег»
11. Емилиян Станев – «Крадецът на праскови»
12. Хр. Смирненски – «Приказка за стълбата»

12 клас
1. Христо Смирненски – „Ний”, „Улицата”, „Йохан”, „Въглекопач”, „Да бъде ден”, „Юноша”,
„Каменарче”, „Зимни вечери”, „Цветарка”, „Уличната жена”, „Стария музикант”, „Босоногите деца”
2. Гео Милев – „Септември”
3. Атанас Далчев – „Болница”, „Прозорец“, „Хижи”, „Старите моми”, „Повест”, „Стаята“,
„Книгите”, „Метафизически сонет”, „Съдба”, „Любов”, „Камък”, „Молитва”,
4. „Синеокото момче”; избрани фрагменти
5. Елисавта Багряна – от стихосбирката „Вечната и святата”: „Кукувица“, „Потомка“, „Стихии“,
„Вечната“
6. Йордан Йовков – от сборника „Старопланински легенди”: „Индже“, „Шибил“, „През чумавото“; „Белите рози”, „Последна радост”, „Песента на колелетата”, „Серафим”, „Женско сърце”, „Другоселец”, „Албена“, „Вълкадин говори с Бога”
7. Никола Вапцаров – стихосбирката „Моторни песни”; „Пролет”, „Завод“, „Сън“, „Епоха”,
„Хроника”, „История”, „Кино”, „Прощално”, „Борбата е безмилостно жестока”
8. Димитър Димов – „Тютюн”
9. Димитър Талев – „Железният светилник”
10. Петя Дубарова – „Посвещение“
11. Хр. Фотев – „Колко си хубава!“
12. Д. Дебелянов – „Аз искам да те помня все така“
13. В. Пасков – „Балада за Георг Хенрих“
14. Б. Христов – „Честен кръст“

Всяка сряда един учител ще представи накратко материала, с който предстои да се запознаят учениците от класа му през новата учебна година като опит да създадем активно отношение към българските произведения и стъпка към тяхното разбиране и приемане от нашите ученици.

mm
Училище "Н. Вапцаров"
Училище „Никола Вапцаров“ е създадено през 2013 г. от родолюбиви българи от Никозия и със съдействието на Съюза на българите в Кипър, който понастоящем е бенефициент на училището и цели съхраняване на българския език и култура зад граница.
Top