Намирате се ТУК
НАЧАЛО > БЪЛГАРИЯ > Стани част от журито на наградата „Бисерче вълшебно“

Стани част от журито на наградата „Бисерче вълшебно“

С рекорден брой номинирани книги стартира четвъртото издание на националната награда “Бисерче вълшебно”. Повече от 120 заглавия ще провокират българските деца да изберат своята любима детско-юношеска книга за предходната година. Проектът, чийто патрон е президентът Росен Плевнелиев, цели да запознае децата с модерната художествена литература, издавана на български език, и да насърчи четенето сред подрастващите.

Гласуването на сайта www.biserche.com стартира на 9-и февруари и ще продължи до 17-и април 2016 г.

Възможност да бъде част от журито на наградата „Бисерче вълшебно“ има всяко дете на възраст от 6 до 15 години включително, което гласува онлайн за своята любима книга на сайта на инициативата – www.biserche.com.

Вотът за любима книга може да донесе на децата книжни комплекти, осигурени от партньорите на инициативата. По традиция организаторите раздават и специални награди, които обявяват към края на гласуването. За втора година ще бъде възможно и колективно гласуване в помощ на учителите и библиотекарите, които също могат да подпомогнат своите ученици да гласуват за любимата си книга.

Впечатляващ е броят на номинираните заглавия – 117 в трите възрастови категории през 2016 г. По условие книгите са издадени през предходната календарна година и не присъстват в задължителните списъци по литература в училище.

В категория „Откриватели“ (6-8 г.) за вота на най-малките, които сега откриват света на книгите, се състезават 33 книги.

При „Мечтатели“ (9-11 г.) всички, които вече могат сами да пътуват из света на фантазията и книжните приключения, ще могат да избират между 31 заглавия.

При най-големите и тренирани читатели – „Майстори“ (12-15 г.) – за вота ще се борят цели 53 заглавия.

За втора поредна година в наградата има и специална категория „Иноватори”, в която гласуването е пожелателно. Номинираните в нея заглавия са интерактивни и мултимедийни книги, издадени у нас през 2015 г. Тук номинираните заглавия са 7, докато миналата година бяха само 3.

От всички номинирани издания тази година, книгите на българските автори също са с рекорден брой – общо 32 във възрастовите категории и допълнителната “Иноватори”. Всички те ще бъдат изпратени в най-голямата детско-юношеска библиотека в света – Internationale Jugendbibliothek в Мюнхен, за да се състезават за място в престижния каталог White Ravens. Тази инициатива бе възобновена през 2015 г. от фондация “Детски книги” след повече от 10 години прекъсване. В резултат на това в каталога за миналата година бяха селектирани две български книги сред всички отличени 200 заглавия на съвременната детска литература от цял свят.

Преди началото на гласуването, от края на 2015 г., стартира и посланическа кампания„Активните бисерчета”. Тя цели да провокира младите хора от 6 до 18 години да станат активни посланици и участници в популяризирането на единствената българска книжна награда, чието жури са самите деца. В рамките на „Активните бисерчета” децата могат да покажат, че са лидери на мнение сред връстниците си, като ги призоват да четат и да гласуват за любима книга. Те могат да разгърнат своите творчески идеи и да съдействат за популяризирането на новите книги и четенето за удоволствие.

Повече подробности за наградата „Бисерче вълшебно“ 2016 и правилата за участие, както и допълнителни материали за учители, билиотекари и родители, ще откриете в сайта www.biserche.com.

Организатор на наградата е фондация “Детски книги” и се провежда с подкрепата на Министерство на образованието и науката и сайта за книги и четене “Аз чета”. Проектът е подкрепен и от Столична програма “Култура” на Столична община за 2016г.

DigitalKidZ е партньор на инициативата, а организаторите й за втора поредна година ще провокират децата в творческите работилници на DigitalKidZ да създадат своя „Приказна лаборатория“ и да се потопят в света на книгите.

mm
Училище "Н. Вапцаров"
Училище „Никола Вапцаров“ е създадено през 2013 г. от родолюбиви българи от Никозия и със съдействието на Съюза на българите в Кипър, който понастоящем е бенефициент на училището и цели съхраняване на българския език и култура зад граница.
Top